Villa Lena - Kreativt ophold og parfume-workshop i Toscana

Slip sanserne løs på det kreative parfume-værksted i Villa Lena i Toscana den 19. til 22. juni 2023

Ponti & Sofia har netop indgået et spændende samarbejde med Villa Lena, den unikke villa i Toscana med agriturismo og lejligheder, som ligger i en magisk skov på 500 hektar, omgivet af vinmarker, olivenlunde og økologiske køkkenhaver i det toscanske landskab. Her kan du få (næsten) alle dine toscanske længsler indfriet og udlevet!

I Villa Lena kan du bl.a. nyde deres økologiske hjemmedykede mad, deltage i kunstner-workshops og yoga - eller bare slappe af ved en af de tre pools. Hvert år afholder de nye kreative retreats, hvor du kan opleve det kreative og kulturelle hverdagsliv i Villa Lena. 

Hvis du booker et ophold i Villa Lena gennem Ponti & Sofia, får du en særlig gave med ved ankomsten, hvad enten du booker et retreat eller et ferieophold: En dejlig flaske Sparkling Rosé, en flaske (100 ml) af Villa Lenas økologiske og biodynamiske olie af håndhøstede oliven fra deres egne oliventræer, en privat rundtur i Villa Lenas Art Found og mulighed for tidligere check-in og senere check-out, hvis det kan lade sig gøre på de valgte datoer. 

Når du booker direkte hos Villa Lena, skal du oplyse koden: VLpontisofia

Kom med på "Natural Parfume workshop" med danske Stine Hoff fra Porcelain Perfumery 

I juni kan du deltage i den naturlige duft-workshop med undervisning af Stine Hoff og Pil Søndergaard Hummel, der står bag Porcelain Perfumery. Arrangementet henvender sig til kreative sjæle, der ønsker at vække deres sanser og dykke ned i, hvordan man skaber naturlig parfume, baseret på de blomster og urter, man finder i Villa Lenas frodige have. 
Ethvert retreat i Villa Lena er omhyggeligt kurateret og designet i samarbejde med kunstnere og kreative personligheder. Danske Stine Hoff har boet i Italien, hvor hun har uddannet sig til "parfumeur". Hun har succes med at skabe personlige og naturlige dufte i sit firma Porcelain Perfumery, som hun har sammen med Pil Søndergaard Hummel, og nu kan I lære at gøre de danske dufteksperter kunsten efter!

Klik her for at læse mere om Stine Hoff og Pil Søndergaard Hummels workshop i naturlig parfumefremstilling i Villa Lena fra den 19. til 22. juni 2023

Udover de velduftende udfoldelser i løbet af det kreative ophold, er der masser af muligheder for at slappe af og fordybe sig i den toscanske livsstil i form af de italienske retter fra jord til bord i Villa Lenas restaurant Osteria San Michele, nyde Villa Lenas mousserende rosé og udsigten over poolen efter en inspirerende workshop. 

Dyk ned i de mange muligheder hos Villa Lena

Lejlighed, agriturismo eller kreativt ophold i Toscana

Psst! Husk, at hvis du booker et ophold i Villa Lena gennem Ponti & Sofia, får du en særlig gave med ved ankomst til Villa Lena, hvad enten du booker et retreat eller et ferieophold :

En dejlig flaske Sparkling Rosé, en flaske (100 ml) af Villa Lenas økologiske og biodynamiske olie af håndhøstede oliven fra deres egne oliventræer, en privat rundtur i Villa Lenas Art Found og mulighed for tidligere check-in og senere check-out, hvis det kan lade sig gøre på de valgte datoer. 

Når du booker direkte hos Villa Lena, skal du oplyse koden: VLpontisofia

Ponti & Sofia ApS

Korsgade 4, 1. sal

2200 København

(NB! Kontoradressen er ikke åben for besøgende)

CVR.nr DK42372862

Kontakt